Çorum Valiliği
Çorum Valiliği
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü
Çorum Valiliği
Çorum Valiliği
BAŞVURU EVRAKLARI

H, G-1, G, F-1, F, E-1, E, D-1, D, C-1, C, B-1, B, A GRUPLAR

ŞİRKETLER İÇİN

(Sectiğiniz Grup için uygun olan evrakları doldurunuz)

 

 1. Müteahhitlik Yeterlilik Sistemi Kayıt Dilekçesi ÖRNEK-1 (İlk Defa Başvuru Yapacaklar İçin) 
 2. Müteahhitlik Yeterlilik Sistemi Kayıt Dilekçesi ÖRNEK-2 (Mevcut Müteahhitlerin Grup Değişikliği için) 
 3. Ek-1 Yapı Müteahhitliği Yeki Belge Numarası Başvuru Formu 
 4. Vergi Levhası 
 5. Vergi Dairesi Mükellefiyet Durum Belgesi
 6. Şirket Ortaklarının Kimlik Fotokopileri, Tüzel Ortak var ise Vergi Levhaları                                                                      
 7. Ticaret ve Sanayi Odası Oda Sicil, Oda Ortaklık Teyit, Oda Faaliyet Belgeleri (Aslı veya Onaylı Sureti)                   
 8. T.C. Ticaret Sicil Gazetesi  ( Kuruluş, Unvan Değişikliği, Son Şirket Müdürleri Gösterir Gazeteler Tamamı                  ( Ticaret Sicil Müdürlüğü Onaylı Suretleri ))
 9.  Şirket İmza Sirküleri (Aslı)
 10. Ek -2 Ekonomik ve Mali Yeterlik Bildirim
 11. Ek -3 Banka Referans Mektubu 
 12. Ek -4 Mesleki ve Teknik Yeterlik Bildirim Formu
 13. Ek -5 Sicil Durumu Beyannamesi 
 14. Ek -6 Ortak Girişim Beyannamesi (Ortak Girişim var ise Doldurulur)
 15. Ek -7 Bildirim Yükümlülüğü Taahhütnamesi 
 16. Kep Tebligata elverişli elektronik posta adresi zorunludur.  (https://basvuru.hs01.kep.tr/online/  adresinden bilgi edinile bilinir.)

 

GERCEK KİŞİLER

(Sectiğiniz Grup için uygun olan evrakları doldurunuz)

 

 1. Müteahhitlik Yeterlilik Sistemi Kayıt Dilekçesi ÖRNEK-1 (İlk Defa Başvuru Yapacaklar İçin) 
 2. Müteahhitlik Yeterlilik Sistemi Kayıt Dilekçesi ÖRNEK-2 (Mevcut Müteahhitlerin Grup Değişikliği için) 
 3. Ek-1 Yapı Müteahhitliği Yeki Belge Numarası Başvuru Formu 
 4. Vergi Levhası 
 5. Vergi Dairesi Mükellefiyet Durum Belgesi
 6. Kimlik Fotokopisi
 7. Ticaret ve Sanayi Odası Oda Sicil, Oda Faaliyet Belgeleri (Aslı Veya Onaylı Sureti)                   
 8. Geçek Kişinin Noter Tasdikli İmza Beyanı (Aslı)
 9. Ek -2 Ekonomik ve Mali Yeterlik Bildirim Formu
 10. Ek -3 Banka Referans Mektubu 
 11. Ek -4 Mesleki ve Teknik Yeterlik Bildirim Formu 
 12. Ek -5 Sicil Durumu Beyannamesi 
 13. Ek -6 Ortak Girişim Beyannamesi (Ortak Girişim var ise Doldurulur)
 14. Ek -7 Bildirim Yükümlülüğü Taahhütnamesi 
 15. Kep Tebligata elverişli elektronik posta adresi zorunludur.  (https://basvuru.hs01.kep.tr/online/ adresinden bilgi edinile bilinir.)

 

 

 

 

 

 

 

 

       DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 

 1. ÖRNEK 1/ EK 1/ EK 5/ EK 7 SÖZ KONUSU EKLER BOŞ OLARAK MÜDÜRLÜĞÜMÜZ SAYFASINDA MEVCUTTUR.
 2. SİZE VERİLEN EKLERİN SİZİ İLGİLENDİREN TÜM ALANLARINI DOLDURMAK ZORUNDASINIZ. ÖRNEĞİN TELEFON ALANI BOŞ BIRAKILSA İŞLEMİNİZİN ÖTELENECEĞİNİ UNUTMAYIN.
 3. KAPALI ZARF İÇİNDE TESLİM EDİLEN BELGELERİNİZİN İNCELENMESİNİ TALEP ETMEK YASAKTIR.
 4. EKLER OKUNAKLI MUMKÜNSE DİJİTAL ORTAMDA DOLDURULMALI ŞİRKETLERİN ORTAKLIK YAPISI EKSİKSİZ GİRİLECEKTİR. ŞİRKET MÜDÜRÜ, GENEL MÜDÜR, YÖNETİM KURULU ÜYELERİ GİBİ DİĞER BİLGİLER SAYFAYA SIĞDIRILMADIĞI TAKDİRDE SAYFA ARKASINA DEVAM EDİLEBİLİR.
 5. ÖRNEK OLACAK ŞEKİLDE EK 1 NASIL DOLDURULUR GÖRSEL OLARAK EKTE SUNULMUŞTUR. DİĞER EKLERİN TAMAMI WEB SİTEMİZDE BOŞ OLARAK SUNULMUŞ OLUP İSTENEN BİLGİLER DOLDURULUP MUTLAKA YETKİLİSİNCE İMZALANACAKTIR.
 6. DEKONTLAR (ASLI) DOSYADA SUNULACAKTIR.
 7. BAŞVURU EVRAKLARI, SAYFA SAYFA VE SADECE “PDF” FORMATINDA TARAYIP CD ORTAMINDA AYRICA SUNULACAK (SAYFALAR TOPLU ŞEKİLDE TARAMA YAPILMAYACAK)

 

TOPLAM 3 ADET ÖDEME VARDIR.

 1. ………… TL YAMBİS ÜCRETİ, BAŞVURU YAPILIRKEN ÖDENECEKTİR.

YAMBİS NUMARASI OLMAYAN HERKES ÖDEMEK ZORUNDA, AYRICA YAMBİSİ OLUP DAHA ÖNCE ÖDEME YAPMAYANLAR VEYA “RESEN” ALMIŞ OLAN HERKES ÖDEMEK ZORUNDADIR. ESKİ ÖDENMİŞ MAKBUZ İBRAZ EDİLMESİ DURUMUNDA ÖDEME YAPILMAYACAKTIR.

 1. …………. TL AKTİVASYON ÜCRETİ, BAŞVURU YAPILIRKEN ÖDENECEKTİR.
 2. …………TL GRUP BEDELİ, GRUP ATAMA MESAJI GELDİKTEN SONRA  ÖDEME YAPABİLİRLER.
 3.  ÖDEMELER SADECE HALK BANKASI AŞ ŞUBELERİNE YAPILABİLİR. BANKAYA GİTMEDEN MÜDÜRLÜĞÜMÜZ DÖNER SERMAYESİNDEN “REFERANS NUMARASINI” ALMAYI UNUTMAYIN. (EFT VE HAVALE KABÜL EDİLMİYOR)

 

 1. İŞ DENEYİM BELGESİ.(İLGİLİ BELEDİYELERDEN VEYA DİĞER KAMU KURUMLARINDAN “EKAP”NUMARASI KAYDI YAPILMIŞ ŞEKİLDE TEMİN EDİLİR) İŞ DENEYİMİ İLE BİRLİKTE İŞ DENEYİMİNE AİT “YAPI KULLANMA İZİN BELGESİNİN” VERİLMESİ ZORUNLUDUR. (ASLI VEYA BELEDİYE ONAYLI) AKSİ HALDE İŞLEM YAPILMAZ.

 

İŞ DENEYİMLERİ HAKKINDA

 

 1. İŞ DENEYİM BELGELERİ BENZER İŞ GRUPLARI TEBLİĞİNİN “ (B)” ÜST YAPI BİNA İŞLERİ İLE İLGİLİ İŞLERE AİT OLMASI GEREKMEKTEDİR. YANİ YOL, KÖPRÜ, ALTYAPI, TÜNEL, ENERJİ SANRALLERİ VE TRAFO BİNALARI, İSTİNAT DUVARLARI VEYA SANAT YAPILARI, FABRİKA BİNALARI, DEPOLAMA ALANLARI, SİLO YAPILARI VS. GİBİ İŞLER BU SINIFLANDIRMA İÇİNDE DEĞİLDİR VE ÖZELLİKLE ORGANİZE SANAYİ MÜDÜRLÜKLERİNDEN ALINAN İŞ DENEYİMLERİNİN BU KISIMLARI DEĞERLENDİRİLMEZ VE GEÇERSİZDİR. ANCAK BU ALANLARDA VARSA OFİS VE SOSYAL ALANLAR AYRICA İŞ DENEYİM BELGESİNDE BELİRTİLİRSE BU KISIMLAR DEĞELENDİRMEYE ALINIR.

 

 1. İŞ DENEYİMLERİ MUTLAKA “EKAP”KAYITLI OLMALIDIR. BU KAYDI İŞ DENEYİMİNİ ALDIĞINIZ KAMU KURUMU YAPACAKTIR. BURADA DİKKAT EDECEĞİNİZ HUSUS SİZE VERİLEN “EKAP” KAYDININ ONAYINI TAKİP ETMENIZ AKSİ HALDE İŞLEMİNİZ YAPILAMAZ.

 

 1. EĞER ÜZERİNDE BİNA YAPILAN ARSA MÜTEAHHİDE AİTSE YANİ HEM ARSA SAHİBİ HEMDE YAPI MÜTEAHHİDİ AYNI KİŞİ VEYA TÜZEL KİŞİLİK İSE “EKAP” KAYDI SÖZLEŞME OLMADIĞINDAN YAPILAMAMASI HALİNDE “YAPI KULLANMA İZNİ” KULLANILABİLİR. (ÖRNEĞİN MAL SAHİBİ ABC LİMİTET ŞİRKETİ, MÜTEAHHİT ABC LİMİTET ŞİRKETİ)

 

 1. AYNI ADA VE AYNI PARSEL İÇİNDE YAPILAN BİNALAR TOPLU KONUT OLARAK DEĞERLENDİRİLİR. ANCAK TOPLU KONUTLARDA İLGİLİ BELEDİYENİN HER BİNAYA AYRI AYRI EKAP NO’SU VERMESİ HALİNDE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BİRLEŞTİRME YAPMIYACAKTIR. İŞ DENEYİMLERİNİN HAZIRLANMASI İLGİLİ BELEDİYENİN SORUMLULUĞU ALTINDADIR. Toplu yapı niteliğindeki yapıların iş deneyim belgelerindeki miktarlar, yetki belge grubunun üstlenebileceği azami iş tutarının üç katına kadar toplanmak suretiyle tek iş deneyimi olarak değerlendirilir. Bu şekilde yapılacak toplama işleminde, tek ruhsata veya sözleşmeye konu edilmeyen ve yapı ruhsatı tarihleri arasında en fazla beş yıl süre olan iş deneyim belgeleri dikkate alınır.

 

 1. ALT TAŞERON OLARAK YAPILAN İŞLER ANCAK İLGİLİ KAMU KURUMUNUN İŞ DENEYİMİ OLARAK DÜZENLENİP “EKAP” KAYDI VERİLMESİ DURUMUNDA GEÇERLİ OLACAKTIR.

 

 1. İŞ DENETLEMESİ (ŞANTİYE ŞEFİ VS) OLARAK DÜZENLENEN “EKAP” KAYITLI “İŞ DENEYİM BELGESİ” TUTARININ %20 Sİ DEĞERLENDİRİLİR.

 

 1. ÖZEL SEKTÖRLERDEN ALINAN ALT TAŞERON İŞ BİTİRMELERİ, BELEDİYELERDEN ALINAN YAPI RUHSATLARI, GEÇİCİ VE KESİN KABÜL TUTANAKLARI, İŞ BİTİRİME BELGELERİ “İŞ DENEYİM BELGESİ” YERİNE GEÇMEZ.

 

NOT:

DETAYLI BİLGİ İÇİN BKZ. (2 MART 2019 TARİH VE 30702 SAYILI “YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN SINIFLANDIRILMASI VE KAYITLARININ TUTULMASI HAKKINDA YÖNETMELİK, 4734 SAYILI KAMU İHALE KANUNU, KAMU İHALE KANUNU GENEL TEBLİĞİ, YAPIM İŞLERİ İHALELERİ UYGULAMA YÖNETMELİĞİ (DEĞİŞİKLİKLER İŞLENMİŞ) 5.BÖLÜMÜ İŞDENEYİMİ. WEB SAYFAMIZDA MEVCUTTUR.

 

                        İŞ DENEYİM BELGELERİ NASIL KULLANILIR

 

 1. ŞAHSINIZA AİT İŞ DENEYİMLERİNİZİ, BİR BAŞKA ŞİRKETTE ORTAKLIĞINIZIN 1 YILI DOLDURMASI VE HİSSE ORANINIZIN EN AZ %51 OLMASI HALİNDE BİR KEZ KULLANABİLİRSİNİZ.

 

 1. DİPLOMALARINA EK İŞ DENEYİMİ KULLANACAK ŞİRKETLER VEYA ŞAHIS İŞLETMELERİ, İŞ DENEYİMLERİNİ ŞİRKET ADINA DEĞİL ŞAHSINA AİT OLAN İŞ DENEYİMLERİNİ KULLANABİLİR. BURADA ONEMLİ OLAN HUSUS, F VE F1 GRUPLARINI TEK BAŞINA KARŞILAYACAK DEĞERE SAHİP DİPLOMANIN KAÇ YILLIK OLDUĞUDUR. MİMAR VE İNŞAAT MÜHENDİSLERİNİN HER YIL İÇİN İŞ BİTİRME TUTARI YAYINLANMAKTADIR. ŞİRKETLER DİPLOMA KULLANABİLMESİ İÇİN DİPLOMA SAHİBİNİN ŞİRKETİN %51 İNE 5 YIL SÜRE İLE SAHİP OLMALIDIR. ŞAHISLAR İÇİN BİR SÜRE YOKTUR.  SUNULAN İŞ DENEYİMİ İSTER İŞ DENETLEMESİ ŞEKLİNDE İSTER İŞİN MÜTEAHHİDİ ŞEKLİNDE OLSUN EKAP KAYITLI İLGİLİ KAMU KURULUŞUNDAN ALINMASI YETERLİDİR. BİR ÖNEMLİ KONUDA İŞ DENEYİMLERİ DİPLOMANIN ÜSTÜNE TOPLAMA YAPILMAYACAĞININ BİLİNMESİDİR. BURADA İŞ DENEYİMİ SADECE DİPLOMANIN ÖNÜNDEKİ YIL SINIRINI ORTADAN KALDIRIR.

 

 

 1. BİR ŞİRKETTEN ORTAKLIĞINIZ BİTTİĞİ DURUMLARDA ŞİRKETİN TAMAMI SİZE AİT OLSA DAHİ AYRILDIĞINIZ ŞİRKETE AİT OLAN İŞ DENEYİMİNİ ASLA KULLANAMAZSINIZ. BİR BAŞKA ŞİRKETİN İŞ DENEYİMİNİN KULLANILABİLMESİ İÇİN ANCAK O ŞİRKETİN MAL VARLIKLARI İLE SATIN ALINMASI VEYA ŞİRKETİN BİR BAŞKA ŞİRKETE YİNE %51 HİSSEDARLIĞI VE 1 YILI DOLDURMASI GEREKİR

 

 1. İŞ DENEYİMLERİ 15 YILDAN ESKİ OLANLAR DEĞERLENDİRİLMEYE ALINMAZ. DEĞERLENDİRME TARİHİ İŞİN BİTİM VEYA GEÇİCİ VEYA KESİN KABÜL TARİHİDİR.

 

 1. BELEDİYELER TARAFINDAN VERİLEN İŞ DENEYİMLERİNDE %60 I ALINMADIĞI DURUMLARDA MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE %60 I ALINARAK DÜZELTMESİ YAPILACAKTIR.

 

 1. İŞ DENEYİMLERİNİZİN DEĞERLENDİRİLMESİ İKİ YÖNTEMLE YAPILMAKTADIR.

 

BİRİNCİSİ EN BÜYÜK İŞİNİZİN GÜNCEL TUTARININ 2 KATI ŞEKLİNDEDİR.

 

İKİNCİSİ İSE SON 5 YILDA YAPTIĞINIZ İŞLERİN 0,60*1,25 İLE ÇARPILDIKTAN SONRAKİ TOPLAM DEĞERDİR. FAKAT BU TOPLAMANIN DEĞERİ, SUNDUĞUNUZ İŞLERİN EN BÜYÜĞÜNÜN 3 KATINI GEÇEMEZ. BURADA YAPILAN HATA SANKİ EN BÜYÜK İŞİNİZİN 3 KATI ALINIYOR GİBİ DÜŞÜNMENİZ. BURADA AMAÇ YAPACAĞINIZ TOPLAMA İŞLEMİNE ÜST SINIR KOYULMASIDIR. ÖRNEĞİN EN BÜYÜK İŞİNİZ 1.000 TL OLURSA İŞ DENEYİMLERİNİZİN TOPLAMI KAÇ OLURSA OLSUN 3.000 TL.’NİN ÜSTÜNÜ İŞLEME ALMIYACAKTIR.

İŞ DENEYİMLERİNİN GÜNCEL HALİNİ EKAP ÜZERİNDEN GÜNCELLEYEBİLİRSİNİZ. BUNU YAPAMADIĞINIZ TAKDİRDE BİTİRMİŞ OLDUĞUNUZ BİNANIN M2’Sİ İLE YAPI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETİNİ ÇARPARAK BULABİLİRSİNİZ. ÖRNEĞİN 3B SINIFI BİR YAPININ 2020 YILI YAKLAŞIK BİRİM MALİYETİ 1.450 TL DİR. YALNIZ BU HESAPLAMALARDA TEFE TÜFE FAKTÖRÜ AYLARA GÖRE DEĞİŞTİĞİNDEN SAPMALAR OLACAKTIR AMA EN AZINDAN SİZE FİKİR VERECEKTİR. ÖRNEĞİN BİTMİŞ İŞİN 1000 M2 OLDUĞUNU VARSAYALIM, BU DURUMDA HESABI: 1000 M2 * 1.450 TL * %60*1,25 = 1.087.500 TL. UNUTMAYIN TAAHHÜT OLARAK YAPTIĞINIZ İŞLERDE 0.60*1.25 KATSAYISI UYGULANMAZ. ÖZEL SEKTÖRE VEYA BELEDİYE İŞTİRAKLERİNE YAPTIĞINIZ İŞİN “TAAHHÜT” OLMASI HALİNDE İŞ DENEYİMİ EKİNE YAPIM SÖZLEŞMESİNİNİN SURETİNİ EKLEMEK ZORUNDASINIZ.

 

!!! BU KRİTERLER DIŞINDA HESAPLAMA YAPARAK İŞİNİZE YARAMAYACAK İRİLİ UFAKLI BELGELERİ BELEDİYELERDEN TOPLAYARAK HEM BELEDİYELERİN GEREKSİZ ZAMAN HARCAMASINA HEM DE SİZİN GEREKSİZ MASRAFLARA GİRMENİZE NEDEN OLMAKTADIR.

   

 DİPLOMA NASIL KULLANILIR

 

 1. MİMAR VE MÜHENDİSLERİN DİPLOMALARINI İŞ DENEYİMİ YERİNE KULLANARAK G VEYA G1 GRUBUNU ALABİLİR. ŞAHIS İŞLETMELERİNDE HERHANGİBİR SÜRE KISITLAMASI YOKTUR ANCAK ŞİRKETLER ADINA KULLANILACAĞI TAKTİRDE DİPLOMA SAHİBİ ŞİRKETİN %51’İNE 5 YIL KESİNTİSİZ SAHİP OLMALIDIR.
 2. DİPLOMALARIN HER YIL İÇİN YILLIK İŞ BİTİRME DEĞERİ RESMİ GAZETEDE YAYINLANMAKTADIR. ÖRNEĞİN 2020 YILI İÇİN 397.500 TL/YIL DIR.

 

 

 

         MÜTEAHHİT SINIFLANDIRILIMASI VE GRUPLANDIRMA FAKTÖRLERİ

 

BİR FİRMANIN SINIFLANDIRILMASI İÇİN (BU ANLATIM, “F”, “E”, “D”, “C”, “B”, “A” “F1”, “E1”, “D1”, “C1”, “B1”, GRUPLARI İÇİNDİR)

7 FAKTÖRÜN ETKİSİ VARDIR. BU FAKTÖRLERDEN BİRİ DAHİ SAĞLANAMADIĞI DURUMLARDA MÜRACAATINIZ YA “G” YA DA “H” GRUBU İLE SONUÇLANABİLECEĞİ GİBİ KADEME KADEME ALT GRUBLAR İLE DE SONUÇLANABİLECEĞİNİ GÖSTERİR. FİRMANIZIN GRUBUNU UYGUN TAYİN EDEMEZSENİZ HEM İŞLEMLERİNİZİN UZAMASINA, HEM BEKLENTİLERİNİZİN KARŞILANMAMASINA HEM DE GEREKSİZ MASRAFLAR İLE KARŞIKARŞIYA KALIRSINIZ. SIRASIYLA BU FAKTÖRLERE GÖZ ATALIM:

 

 1. İŞ DENEYİMLERİ. (İŞ DENEYİM TUTARINIZ MÜRACAAT EDİLEN GRUBA UYGUN OLACAK. İŞ DENEYİMLERİ KONUSU “İŞ DENEYİMLERİ NASIL KULLANILIR” BAŞLIĞINDA AÇIKLANMIŞTIR). İŞ DENEYİMİ SUNAMAYAN FİRMA “H” GRUBU DIŞINDAKİ GRUBA MÜRACAAT EDEMEZ.

 

 1. BANKA REFERANS MEKTUBU. (HANGİ GRUBA EN AZ NE KADAR BANKA REFERANS MEKTUBU SUNULACAĞI VE ŞEKLİ “BAŞVURU EVRAKLARI 14. MADDEDE” AÇIKLANMIŞTIR.) BANKA REFERANS MEKTUBU SUNULAMAMASI HALİNDE BAŞVURUNUZ “H” GRUBU İLE SONUÇLANIR.

 

 1. CARİ ORAN 0.50’DEN KÜÇÜK OLAMAZ. EKTE SUNULAN EKONOMİK VE MALİ YETERLİLİK BİLDİRİM FORMU (EK 2)’ DE MALİ MÜŞAVİRİNİZCE BİLANÇOLARINIZ DOĞRULTUSUNDA HESAPLANANARAK DOLDURULUR VE İMZALANIR. BU KRİTER UYGUN DEĞER OLMAMASI HALİNDE MÜRACAATINIZ “G” VEYA “H” GRUBU İLE SONUÇLANIR.

 

 1. ÖZ KAYNAK ORANINIZ 0,10’DAN KÜÇÜK OLAMAZ. EKTE SUNULAN EKONOMİK VE MALİ YETERLİLİK BİLDİRİM FORMU (EK 2)’ DE MALİ MÜŞAVİRİNİZCE BİLANÇOLARINIZ DOĞRULTUSUNDA HESAPLANANARAK DOLDURULUR VE İMZALANIR. BU KRİTER UYGUN DEĞER OLMAMASI HALİNDE MÜRACAATINIZ ÜST GRUB OLSA DA “G” VEYA “H” GRUBU İLE SONUÇLANIR.

 

 1. İŞ HACMİ. EKTE SUNULAN EKONOMİK VE MALİ YETERLİLİK BİLDİRİM FORMU (EK 2)’ DE MALİ MÜŞAVİRİNİZCE HAZIRLANAN VE İMZALANAN TOPLAM CİRONUZDUR. CİRONUZ MÜRACAAT ETTİĞİNİZ GRUBA UYGUN OLMASI İÇİN ASGARİ İŞ DENEYİMİNİN EN AZ %10 KADAR OLMALIDIR. UYGUN ORANDA CİROSU OLMAYAN FİRMALARIN MÜRACAATI ÜST GRUP OLSA BİLE KADEME KADEME ALT GRUP İLE SONUÇLANIR. Bu kriteri başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıl için sağlayamayanlar, başvurunun yapıldığı yıldan önceki yıldan başlamak üzere birbirini takip eden son altı yıla kadarki belgelerini sunabilirler. Bu takdirde, belgeleri sunulan yılların parasal tutarlarının ortalaması üzerinden yeterlik kriterlerinin sağlanıp sağlanmadığına bakılır. Sadece yapım işlerine ait ciro sunanların, başvuru yapılan yıldan önceki son üç yıl içerisinde herhangi bir yılda bu fıkrada belirtilen iş hacminin %80’ini sağlamaları yeterlidir.

 

 1. KISA VADELİ BANKA BORÇLARININ ÖZ KAYNAKLARA ORANI 0,75’TEN KÜÇÜK OLAMAZ. BU KRİTER 2023 YILINA KADAR UYGULANMIYACAKTIR. YANİ UYGUN DEĞER OLMASA BİLE MÜRACAAT EDİLEN GRUBU ETKİLEMİYECEKTİR.

 

 1. MESLEKİ VE TEKNİK YETERLİK BİLDİRİM FORMU (EK-4)  (ORTALAMA YILLIK İŞ GÜCÜ VE TEKNİK PERSONEL BİLGİLERİ TABLOSU (İŞ GÜCÜ KAPSAMINDA ORTALAMA YILLIK USTA GÜCÜ 50’DEN, TEKNİK PERSONEL İŞ GÜCÜ 8’DEN AZ OLMAYACAKTIR.) BU KRİTER 2023 YILINA KADAR UYGULANMAYACAKTIR. ANCAK ÇALIŞAN SAYISI SIFIR (0) DAHİ OLSA BİLDİRİMDE BULUNULACAKTIR.

 

ÖZETLE 2023 YILINA KADAR 6. VE 7. KRİTERLER HARİÇ DİĞER KRİTERLERİN TAMAMI GERÇEKLEŞMESİ HALİNDE MÜRACAATINIZ TALEP ETTİĞİNİZ GRUBU KARŞILAYACAKTIR. GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE 1. VE 2. İKİNCİ MADDELER DIŞINDAKİ KRİTERLER, YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRİNİZCE HAZIRLANARAK İMZALANAN EKONOMİK VE MALİ YETERLİLİK BİLDİRİM FORMU (EK 2) BİLGİLERİNİZ SINIFLANDIRMAYI BU ŞEKİLDE ETKİLİYOR.

 

!!! EK 2 BİLGİLERİ GİRİLİRKEN MALİ MÜŞAVİRLERİN DİKKAT EDECEĞİ HUSUSLARIN BAŞINDA ŞUNLAR OLMALIDIR: ÖNCELİKLE SON BİLONÇO YILI DEĞERLERİ UYGUN KRİTELERİ KARŞILIYORSA GERİYE DÖNÜK BİLONÇO DEĞERLERİNİ GİRMENİZE GEREK YOKTUR. ANCAK SON BİLONÇO YILI DEĞERLERİ UYGUN OLMAYAN FİRMALARIN GERİYE DÖNÜK DİĞER 2 YILIN BİLANÇO DEĞERLERİ İYİ İSE VE BU DEĞERLERİN ORTALAMASI UYGUN KRİTERİ KARŞILIYORSA GİRMELİDİR. AKSİ HALDE UYGUN OLMAYAN GRUPLARA MÜŞTERİLERİNİ MÜRACAAT ETTİRMELERİNE GEREK YOKTUR. EK 2 DE SUNULAN DEĞERLER KAMU GÖREVLİSİ TARAFINDAN AYNEN SİSTEME GİRİLİYOR, HESAPLAMAYI SİSTEM GERÇEKLEŞTİRİYOR. BU AÇIDAN BELGE DOLDURULURKEN MALİ MÜŞAVİRLER HESAPLARINI GÖZDEN GEÇİRMELERİ VE KRİTELERİN UYGUNLUĞUNA DİKKAT ETMELİDİRLER. EK 2’DEKİ 2. BÖLÜMDE BULUNAN CİRO KISMI SON 6 YILA KADAR GİRİLEBİLİR EĞER SON YIL KURTARMIYORSA. UNUTMAYIN UYGUN OLMAYAN HER KRİTER, GEREKSİZ MASRAFLARA VE MÜRACAATLARIN SONUÇLANMASI UZUN SÜRMESİNE SEBEP OLACAKTIR VE BEKLENTİLERİNİZ GERÇEKLEŞMİYECEKTİR.

 

 

 

 

BU RESİM ÖRNEKTİR. EK 1 FORMUNUN NASIL DOLDURULACAĞINI GÖSTERMEKTEDİR.

BOŞ OLARAK TEMİZ HALİ EKTE SUNULMUŞTUR.